شبکه ایمن

7 مورد از ویژگی های سایت نوبت دهی که باید رعایت شوند

زندگی خیلی از قبل ساده تر شده است. امروزه دیگر خیلی از کار ها از همین خانه خودمان انجام می شود و نیازی نیست که به جایی هم مراجعه کنیم. در دینای امروز دیگر هم کار دکتران راحت تر شده است و هم کار بیماران و مراجعان پزشکان راحت تر راه می افتد. چه زمان این اتفاق افتاد؟ زمانی که ایده طراحی سایت نوبت دهی به میان آمد. در این مقاله هم می خواهیم به ویژگی های سایت نوبت دهی بپردازیم. در واقع قرار نیست درباره ویژگی هایی صحبت کنیم که طراحی سایت نوبت دهی دارد، بلکه می خواهیم درباره مواردی صحبت کنیم که یک سایت نوبت دهی “باید” داشته باشد. در واقع خیلی از سایت ها ممکن است این موارد را رعایت نکنند اما شما به عنوان صاحب سایت یا طراح سایت، لازم است که این ویژگی ها را در سایت نوبت دهی رعایت کنید.

میخوای بعدا بخونی ؟

دانلــــــود PDF

فهرست

C

ویژگی های سایت نوبت دهی

C

7 مورد از ویژگی های سایت نوبت دهی

طراحی سایت نوبت دهی تابان شهر

مشاهده صفحه ویژگی های یک سایت شرکتی

ویژگی های سایت نوبت دهی

شما تصور کنید، چه چیزی قرار است فرایند مراجعه به پزشک را برای نوبت گرفتن راحت تر کند؟ شاید پاسخ شما این باشد که می توانیم با مطب دکتر تماس بگیریم. در آن صورت هم معمولا با یک خط اشغال رو به رو می شویم که باید پشت خط منتظر باشیم تا بالاخره نوبت به ما برسد. اینجاست که طراحی سایت نوبت دهی به کمک ما می آید که یکی از حوزه های طراحی سایت می باشد که مختص به تمامی پزشکان و به طور کلی، تمامی کسب و کار هایی می باشد که با سلامت و بدن در ارتباط هستند. طراحی سایت نوبت دهی، ویژگی های سایت نوبت دهی را هم باید رعایت کند. به این خاطر که این نوع سایت ها یک سری خصوصیات و ویژگی هایی دارند که سایت های دیگر اصلا به این ویژگی ها نیازی ندارند.

البته دقت داشته باشید که یک سری از ویژگی های سایت نوبت دهی که در اینجا درباره آن ها صحبت خواهیم کرد با انوع حوزه های طراحی سایت دیگر هم مشترک هستند. هرچند که ممکن است این نوع ویژگی ها را بدانید، باز هم درباره آن ها صحبت خواهیم کرد. مسلما این توضیحات به درد شخص یا اشخاصی خواهد خورد. پس بهتر است بدون معطلی به سراغ این ویژگی ها برویم، همراه ما باشید.

7 مورد از ویژگی های سایت نوبت دهی

در رابطه با این ویژگی ها نکته ای که وجود دارد این است که یکسری از آن ها مختص به سایت های نوبت دهی هستند. ویژگی های سایت نوبت دهی مسلما متفاوت از سایت های دیگر می باشد. اما همیشه این مورد را باید در نظر داشته باشید که این سایت ها هم به هر حال “سایت” هستند و باید نکاتی که ما برای دیگر سایت ها رعایت می کنیم را در خود جای بدهند. پس به احتمال زیاد یکسری ویژگی های مشترک بین این سایت ها و سایت های دیگر نیز خواهد بود اما مطمئن باشید، ما قرار است به آن ویژگی های سایت نوبت دهی اشاره کنیم که از همه مهمتر هستند و نبود آن ها کاملا نشان دهنده نقص می باشد.

سیستم نوبت دهی

اصلا ریشه این سایت ها همین مورد از ویژگی های سایت نوبت دهی می باشد. از نام آن ها هم مشخص است که اصلی ترین ویژگی این سایت ها سیستم نوبت دهی می باشد. تمرکز اصلی طراحان سایت (یا بهتر است بگوییم توسعه دهندگان سایت) باید روی این سیستم باشد. این سیستم لازم است که به صورت اختصاصی طراحی شود و مسلما ابزار هایی فراتر از HTML و CSS را در بر می گیرد. این سیستم جدا از اینکه باید کاربردی و مطمئن طراحی شود، باید بدون هیچگونه نقص و باگی توسعه پیدا کند که کاربران در هنگام کار با آن به مشکل برنخورند. توجه داشته باشید که کاربران اصلا به خاطر همین سیستم است که وارد سایت می شوند، پس سعی کنید بهترین تجربه کاربری را برای آن ها به ارمغان بیاورید.

درست است که سایت های نوبت دهی شاید به هدف کسب درآمد مستقیم طراحی نشوند و هر طوری هم که باشند گاهی کاربر مجبور به استفاده از آن ها می شوند. اما باید بدانید که سایت های نوبت دهی (یا حتی سایت های پزشکی) رقبای زیادی در دنیای وب دارند و کاربر مشکلی ندارد اگر بخواهد از سایت دیگری استفاده کند. پس حتما در زمینه توسعه این سیستم تمرکز لازم را به خرج دهید که کاربر با سایت شما احساس راحتی داشته باشد.

تعیین وقت و جا به جایی نوبت

شاید این مورد یکی از زیر مجموعه های مورد قبلی باشد اما نبود آن می تواند آسیب بسیاری به سایت شما وارد کند. پس حتما این سیستم را از ویژگی های سایت نوبت دهی لحاظ کنید که کاربران دقیقا بدانند که چه زمانی باید به دکتر مراجعه کنند. تعیین زمان باید هم برای مراجعه کننده مشخص باشد و هم دکتر باید به درستی بتواند آن را ببیند که کار با نظم خاص خود پیش برود.

در ضمن این مورد هم حتما باید لحاظ شود که کاربران بتوانند تا مدت زمان مشخصی، نوبت خود را جا به جا کنند. به هر صورت اتفاق هر لحظه ممکن است بیفتد و ممکن است کاربران همیشه نتوانند در زمان تعیین شده به دکتر مراجعه کنند.

ثبت اطلاعات دقیق پزشکان و متخصصان

یکی دیگر از ویژگی های سایت نوبت دهی این است که اطلاعات پزشکان و متخصصان باید به درستی نمایش داده شود. این اطلاعات باید در جایی باشند که مخاطب به راحتی بتواند آن ها را ببیند. این اطلاعات باید شامل رزومه پزشک، تخصص اصلی او، تخصص های دیگر او، تایم کاری پزشک و هر اطلاعات دیگری باشد که لازم است مخاطب آن ها را بداند. این اطلاعات به کاربر کمک می کنند که هم بهترین متخصص و پزشک را برای خود انتخاب کنند و هم اینکه باعث می شوند سایت شما محتوای بهتر و جامع تری داشته باشد.

امکان نظر دهی در سایت

تعامل در یک سایت بسیار مهم است و این مورد از ویژگی های سایت نوب دهی به بالا رفتن تعامل در سایت شما کمک می کند. پس حتما این امکان را برای مخاطب قرار دهید که نظر خود را در سایت ثبت کند. این نظرات به کاربران دیگر کمک می کند که بتوانند پزشک و متخصص عالی پیدا کنند، به مخاطبان قبلی خود فضایی برای انتقاد و پیشنهاد می دهند و برای شما هم اعتبار و محبوبیت بیشتر به همراه خواهد داشت؟ چرا محبوبیت و اعتبار بیشتر؟ چون اگر شما این سیستم را در سایت خود قرار ندهید و یک کاربر از پزشکی راضی نباشد، این موضوع را از چشم شما می بیند و چون امکان نظر دهی وجود نداشته است، چهره خوب سایت شما کمی زیر سوال می رود. پس شاید این مورد به جز یک ویژگی، یک مسئولیت مهم هم تلقی بشود.

ریسپانسیو بودن سایت نوبت دهی

این ویژگی را برای سایت های دیگر ذکر کرده ایم و باز هم آن را به عنوان یکی از ویژگی های سایت نوبت دهی معرفی می کنیم؟ بله! به این خاطر خودمان هم می دانیم بیشتر کاربران سایت از گوشی های موبایل خود برای نوبت گرفتن استفاده می کنند و ممکن است اصلا لپ تاپ یا کامپیوتر شخصی نداشته باشند. بار ها گفتیم که ریسپانسیو بودن بیش از اینکه یک ویژگی باشد، یک اصل است اما به این خاطر که در این مقاله تمرکز ما روی ویژگی های مهم و حیاتی می باشد، باز هم باید این ویژگی را بیان کنیم و تعریف کنیم.

ریسپانسیو بودن یک سایت یعنی سایت شما به گونه ای طراحی شده باشد که در تمامی دستگاه ها مثل گوشی موبایل، لپ تاپ، کامپیوتر، تبلت و … بهترین عملکرد خودش را داشته باشد. یعنی هم تصویر به خوبی برای هر دستگاه بهینه سازی شده باشد، هم امکانات دیگر سایت بهترین عملکرد خودشان را مختص به هر دستگاه به نمایش بگذارند.

سرعت بالای سایت نوبت دهی

هرچقدر هم که در کشور ما به خاطر سرعت جالب اینترنتمان، کاربرانی صبور و شکیبا داشته باشیم، لازم است که به سرعت سایت به عنوان یکی از ویژگی های سایت نوبت دهی نگاه کنیم. قرار است که ما کاری کنیم که با سایت نوبت دهی، در زمان کاربران تا حد ممکن صرفه جویی شود. حال نباید سایت ما به گونه ای باشد که کاربران یا ترجیح بدهند یا به سایت سرعت بالای دیگری بروند و یا ترجیح بدهند بروند و از همان تلفن یا مراجعه حضوری استفاده کنند تا کمتر کلافه شوند. پس روش های بهینه سازی سرعت سایت اعم از کم کردن حجم کد ها، بهینه سازی المان ها، کم کردن زمان پاسخگویی سرور و … را در همین سایت ما یاد بگیرید و بکوشید که یک سایت با سرعت عالی داشته باشید.

امنیت سایت نوبت دهی

یادمان رفت که بگوییم این ویژگی های سایت نوبت دهی به هیچ عنوان ترتیب ندارند و همه آن ها به یک اندازه مهم هستند. امنیت سایت نوبت دهی هم از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. به این خاطر که اطلاعات شخصی ای از بیماران در این سایت ها به اشتراک گذاشته می شود و یا ممکن است حتی پرداخت هزینه ویزیت هم در همین سایت ها از کاربران گرفته شود. مسلما می دانیم که چقدر اطلاعات بانکی ما مهم است و نباید به دست هر کسی برسد. پس باید تمامی اقدامات امنیتی برای این سایت ها را لحاظ کنیم و هر کاری که لازم است برای امنیت سایت خودمان انجام دهیم.

سخن پایانی

در دنیای امروز دیگر زمان آن رسیده است که کمی کار ها آسان تر از قبل بشوند. درست است که شاید پیشرفت تکنولوژی در زمینه هایی، آن شور و شوق امور سنتی را گرفته باشد، اما باز هم کار هایی مانند نوبت گرفتن از پزشک و متخصص کار های کلافه کننده ای هستند که بد نیست با طراحی سایت نوبت دهی این کار ها ساده تر شوند. ما تلاش کردیم که مهمترین ویژگی های سایت نوبت دهی را به شما بگوییم و از شما خواهش کنیم که حتما این موارد را در سایت خود رعایت کنید که پیشرفت تکنولوژی، به معنی واقعی کلمه کار را برای همه ما راحت تر کند. ممنون که در این مقاله هم همراه ما بودید.

دیدگاهتان را بنویسید