شبکه ایمن

7 تا از صفحات مهم در سایت که 99% سایت ها باید داشته باشند!

هر کاری اصول خودش را دارد و همه باید از آن اصول پیروی کنند. این اصول بوجود آمده اند تا یک کار یا یک مفهوم معنی پیدا کند. هرچقدر هم که شما در این کار ها بخواهید خلاقیت به خرج بدهید، در نهایت در حال پیروی از یک سری اصول از پیش تعیین شده هستید که کاری که انجام می دهید از مفهوم خود فاصله نگیرد. امروز می خواهیم درباره صفحات مهم در سایت صحبت کنیم که جزو اصول طراحی سایت به شمار می روند. شاید دروغ است بگوییم که همه سایت ها اما می توان گفت 99 درصد از سایت ها از این اصول پیروی می کنند و این صفحات را در خود جای داده اند. امروز می خواهیم درباره همین 7 صفحه صحبت کنیم و ویژگی هر کدام را مورد نقد و بررسی قرار دهیم. پس در این مقاله همراه ما باشید.

میخوای بعدا بخونی ؟

دانلــــــود PDF

فهرست

C

صفحات مهم در سایت

C

7 مورد از صفحات مهم در سایت

طراحی سایت اصولی با تابان شهر

مشاهده خدمات صفحات مهم در سایت

صفحات مهم در سایت

در مبحث حوزه های طراحی سایت خیلی از انواع سایت ها را معرفی کردیم. همه آن ها یک سری ویژگی های خاص داشتند که همین ویژگی ها در طراحی سایت آن ها بود که از دیگری متمایزشان می کرد. اما همه آن ها روی یک اصول خاصی طراحی شده بودند و از همین موضوع می فهمیم که هرچقدر هم که سایت ها با یکدیگر متفاوت باشند، یک سری چیز ها هستند که مفهوم سایت را می سازند. مثلا در موسیقی، وجود نت ها و ملودی ها هستند که موسیقی را می سازند و بدون آن ها موسیقی معنی ندارد. در صنعت سینما یک فیلم بدون فیلمنامه، سینماتوگرافی و بازیگران معنایی ندارد و همین مفاهیم در طراحی سایت هم دلالت می کنند. یک سایت بدون وجود یک صفحات مهم در سایت ، هرچند که یک سایت باشد، یک سایت اصولی نیست. اصول از نامشان مشخص است که باید رعایت شوند.

درباره محتوای این صفحات مهم اما ممکن است گاهی تفاوت زیاد باشد. مثلا کسی نگفته است که در طراحی صفحه اصلی سایت حتما باید ما یک سری محتوا های خاص داشته باشیم. این موارد در بین سایت های متفاوت با یکدیگر فرق می کنند اما سایت اگر می خواهد مفهوم “سایت” را پیدا کند بدون طراحی صفحه اصلی سایت امکان پذیر است؟ مسلما خیر! در ادامه به این “صفحات مهم در وبسایت” می پردازیم و هرکدام را مورد تحلیل و بررسی قرار خواهیم داد. یادتان باشد که ما ممکن است بگوییم که معمولا بهتر است در این صفحات چه محتوا هایی قرار بگیرد اما سایت با سایت فرق می کند و ممکن است کسب و کار شما مثلا محتوای دیگری را در یک سری از این صفحات بطلبد اما بیشتر این صفحات محتوایشان روی یک اصول خاصی است که سایت ها از آن پیروی می کنند.

7 مورد از صفحات مهم در سایت

صفحه اصلی سایت یا Homepage

همه سایت ها این مورد از صفحات مهم در سایت را دارند. شما بالاخره وقتی می خواهید وارد یک سایت بشوید، باید وارد یک صفحه شوید و حتی اگر آن سایت، یک سایت تک صفحه ای باشد، آن صفحه Homepage است. صفحه ای که در مقاله طراحی صفحه اصلی سایت توضیح دادیم که باید چگونه طراحی بشود و چه ویژگی هایی داشته باشد. این صفحه در تمامی سایت ها وجود دارد و معمولا هم تمرکز اصلی طراحان سایت به شمار می رود. محتوای این صفحه معمولا شامل معرفی سایت، ویدیو، عکس های متنوع و نویگیشن های راهنمایی به دیگر بخش های سایت است. اهمیت این صفحه به قدری مهم است که با اینکه کاربران ممکن است با موتور جست و جو هیچوقت وارد این صفحه نشوند، اما طراحان و توسعه دهندگان سایت بیشتر تلاششان را روی این صفحه می گذارند. این صفحه هویت اصلی سایت شماست.

صفحه اصلی سایت یا Homepage

صفحه درباره ما یا About

این مورد از صفحات مهم در سایت ممکن است اسم های متفاوتی در سایت ها متفاوت داشته باشد. درباره ما، درباره کسب و کار (به جای کلمه کسب و کار نام آن شرکت قرار می گیرد)، تیم ما، معرفی ما، معرفی سایت و موارد دیگر مشابه که هر اسمی داشته باشند، نمی شود که در سایت نباشند. وظیفه این صفحه این است که سایت و کسب و کار را به مخاطب معرفی کند و از اهداف و رزومه شرکت صحبت کند. بیشتر سایت ها این صفحه را دارند و اتفاقا بسیار هم صفحه مهمی برایشان محسوب می شود. به این خاطر که شاید نشود در صفحه Homepage به طور کامل سایت و کسب و کار را معرفی کرد، اما مسلما دست شما در این صفحه باز است که هرچقدر می خواهید درباره کسب و کار خود صحبت کنید و حتی اعضای تیم را معرفی کنید.

صفحه خدمات/محصولات

این مورد از صفحات مهم در سایت در واقع هدف اصلی سایت شماست. دیگر از معرفی سایت و خوش آمد گویی به کاربر گذشته ایم و قرار است که وارد بحث کار بشویم. این صفحات کارشان این است که خدمات یا محصولات کسب و کار شما را در سایت معرفی کنند و از طریق آن ها هم به طور مستقیم کسب درآمد انجام بشود. معمولا این صفحات شامل دسته بندی های بزرگ و زیر مجموعه های آن ها می شود که باید طوری طراحی شوند که کاربر بتواند به راحتی آن چیزی که از شما می خواهد را بدست بیاورد. این صفحات معمولا دارای دکمه های کال تو اکشن هستند که کاربر را به سمت خرید محصولات یا خدمات بکشانند. با این دکمه ها کاربر می تواند یا محصول را سفارش دهد یا به صفحه تماس با ما برود.

سعی کنید که روی ساخت این صفحات خیلی حساس باشید به این خاطر که کاربران از طریق موتور های جست و جو هم وارد این صفحات می شوند و ممکن است همان ها تبدیل به مشتریان شما بشوند. شما باید تا حد ممکن تحقق یافتن این موضوع را ممکن تر کنید و با طراحی خوب و تولید محتوای درست این صفحات، کاربر را وادار کنید که از دکمه های کال تو اکشن استفاده کند و تبدیل به یکی از مشتریان خدمات و محصولات شما شود.

مشتریان و نمونه کار ها

کاربری که وارد سایت شما می شود چگونه به شما اعتماد کند تا از محصولات و خدمات شما استفاده کند؟ باید وارد یکی دیگر از صفحات مهم در سایت بشود که به آن صفحه نمونه کار ها می گویند. در این صفحه شما باید تمام خدماتی که برای دیگر مشتریان انجام داده اید را قرار بدهید تا کاربران بتوانند به راحتی نمونه کار های شما را ببینند و از کیفیت کار شما مطمئن شوند. همچنین خوب است که در این صفحات، نظرات دیگر مشتریان خودتان را درباره محصولات و خدمات خود بازتاب دهید تا مشتریان جدید ببینند که مشتریان قبلی از شما رضایت داشتند و کار شما را پسندیده اند. همین صفحه می تواند خیلی به پیشرفت کسب و کار شما کمک کند و معمولا سایت هایی که خدمات و محصول ارائه می دهند این صفحه اصولی را دارند.

صفحه بلاگ/مقالات/اخبار

در سایت های متفاوت این مورد از صفحات مهم در سایت اسم های متفاوتی می گیرد اما هدف آن در آخر یک چیز است. صفحه بلاگ در واقع صفحه مقالات آموزشی شماست که این صفحات به شدت به سئو سایت شما کمک می کند به این خاطر که حاوی مطلب هایی هستند که کاربران اینترنت به دنبال آن ها می آیند. همین مطالب می توانند باعث شوند که کاربران مشتری کسب و کار شما بشوند. این صفحات معمولا از چند مقاله که شما انتشار دادید تشکیل شده است و به صورت های متفاوت می توانید در بلوک های خاص، لینک محتوا های خودتان را در آن قرار بدهید. صفحه بلاگ را ممکن است یک سری از سایت ها نداشته باشند که البته اشتباه می کنند. این صفحه است که موفقیت شما را در موتور های جست و جو رقم خواهد زد.

صفحه بلاگ/مقالات/اخبار

صفحه تماس با ما

صفحه ارتباط با ما یا تماس با ما (یا اسم های دیگر که همه هدفشان این است که کاربر با شما ارتباط بگیرد) از صفحات مهم در سایت هستند که فرقی نمی کند سایت شما چه باشد، به هر حال وجود این صفحه الزامی است. تنها زمانی از این صفحه استفاده نمی کنند که کلا سازندگان و مدیران سایت می خواهند که ناشناس بمانند و واقعا چه کسی برای پیشرفت کسب و کارش چنین کاری می کند؟ صفحه تماس با ما باید به گونه ای طراحی شده باشد که راه های ارتباطی کاملا مشخص باشد و معمولا اطلاعاتی مانند شماره های تماس با دفتر کسب و کار، آدرس و لوکیشن کسب و کار، لینک های شبکه های اجتماعی و راه های دیگر ارتباطی در آن یافت می شوند.

صفحه سیاست حریم شخصی

این صفحه هر اسمی که داشته باشد، همه معمولا آن را به Privacy Policy می شناسند که نشان دهنده تعهدات شما نسبت به کاربران و تعهدات آن ها نسبت به شماست. سایتی که چنین صفحه ای نداشته باشد، از نظر قانونی مشکل دارد و کسی آن را به رسمیت نمی شناسد. در این صفحه شما باید بگویید که چه داده هایی از کاربران دریافت می کنید و با وارد شدن به این سایت کاربر چه مواردی را در اختیار شما قرار می دهد. کاربر شما باید بداند که قرار است چه اطلاعاتی به شما بدهد که مختار باشد در سایت بماند یا نماند. معمولا این صفحات شامل Terms & Conditions یا شرایط و ضوابط هم می شود که در آن به گونه ای یک قرارداد و تعهد بین شما و مخاطب بسته می شود که انتظارات دو طرف در آن نوشته شده است.

سخن پایانی

صفحات مهم در سایت را شاید هیچوقت کاربر واردشان نشود. شاید کاربر از طریق موتور جست و جو وارد یکی از مقاله های شما بشود و با خواندن آن سایت را ببندد و دیگر هرگز به سایت شما نیاید (امیدواریم البته اینطور نباشد) ولی باز هم این ها صفحات مهم در سایت هستند و وجود آن ها الزامی است. همانطور که بالاتر هم گفتیم وجود سایت بدون این صفحات معنی پیدا نمی کند و یک سایت اصولی و درست و حسابی تمامی این صفحات را در خود دارد که برای هرکدام از آن ها نیز زحمات بسیاری کشیده شده است. شما هم وجود این صفحات در سایت خودتان را یادتان نرود. ممنون که همراه ما بودید و امیدواریم که توانسته باشیم اطلاعات خوبی به شما بدهیم.

دیدگاهتان را بنویسید