شبکه ایمن

9 مورد از تفاوت برنامه نویسی و طراحی سایت

شاید شما هم اگر خودتان یک برنامه نویس یا طراح سایت نباشید و به طور کلی تا به حال با موارد مرتبط با وب یا توسعه برنامه درگیر نبودید، تا به حال فکر می کردید که برنامه نویسی فقط مختص به طراحی سایت می شود. در حالی که پس باقی برنامه ها چه می شوند؟ اپلیکیشن ها و نرم افزار ها پس چگونه تولید شده اند؟ در اینجا قصد داریم به تفاوت برنامه نویسی و طراحی سایت بپردازیم که البته قبلش باید به شما بگوییم که این دو مورد گرچه یکی از آن ها در راستای دیگری می باشد، به طور کلی دو مفهوم کاملا جدا از یکدیگر هستند و هرکدام از آن ها تعریف خاص خودشان را دارند. در این مقاله با ما همراه باشید تا به این تفاوت های بنیادی بپردازیم و آن ها را بررسی کنیم.

میخوای بعدا بخونی ؟

دانلــــــود PDF

فهرست

C

تفاوت برنامه نویسی و طراحی سایت

C

برنامه نویسی چیست؟

C

طراحی سایت چیست؟

C

9 تفاوت برنامه نویسی و طراحی سایت

C

تفاوت های کلیدی برنامه نویسی و طراحی سایت

تفاوت برنامه نویسی و طراحی سایت

تفاوت برنامه نویسی و طراحی سایت

برای توسعه دهندگان تازه کار و کسانی که به تازگی می خواهند برنامه نویسی یا طراحی سایت را شروع کنند اول از همه باید مشخص شود که تفاوت برنامه نویسی و طراحی سایت دقیقا چیست و چرا این دو مفهوم را مجزا از یکدیگر بررسی می کنند. بله کاملا درست است که طراحی سایت در بخش اجرا و پس از طراحی، نوعی از برنامه نویسی می باشد، اما برنامه نویسی به طراحی سایت محدود نمی شود. طراحی سایت در اصل اشاره به موارد کد نویسی برای سایت، دیزاین سایت، جایگذاری المان ها و محتوا، اجرای دستورات داخل سایت و هر کاری می شود که مربوط به بالا آوردن یک سایت می شود.

حال در “فرق برنامه نویسی و طراحی سایت” باید این موضوع را در نظر بگیرید که برنامه نویسی اما اشاره به موارد غیر از این ها هم دارد. برنامه نویسی در واقع تنظیمات دستوراتی است که برای کامپیوتر انجام می دهند که یک کار را انجام بدهد. در واقع به بیان دیگر برنامه نویسی، مجموعه ای از دستورات است که کامپیوتر برای انجام یک کار پیروی می کند. برنامه نویسی چیزی به جز تولید عملکرد های منطقی مختص به کارکرد های کامپیوتری نیست و این کارکرد ها می توانند به هر شکلی باشند. حال در ادامه با تعریف کردن بیشتر برنامه نویسی و طراحی سایت بیشتر به تفاوت برنامه نویسی و طراحی سایت پی خواهید برد. مسلما این دو مفهوم جدا از یکدیگر تعریف می شوند و لازم است که برای روشن تر شدن موضوع اول از همه چند قدم عقب بریم و دوباره این مفاهیم را بشناسیم.

برنامه نویسی چیست ؟

برنامه نویسی چیست؟

در تفاوت برنامه نویسی با طراحی سایت اول از همه باید مفهوم برنامه نویسی را متوجه شویم. برنامه نویسی می تواند برای خیلی موارد استفاده شود که خواه ممکن است، طراحی سایت، طراحی اپلیکیشن، ساخت وب اپلیکیشن، ساخت نرم افزار و…باشد. برنامه نویسی نیازمند دانش دامنه های اپلیکیشن، الگوریتم ها و زبان های برنامه نویسی می باشد که در منطق های مختلف، تمام این موارد به دانسته های برنامه نویس برمی گردد. تمرکز برنامه نویس ها عمدتا باید بر روی موارد زیر باشد:

  • نیرومندی: برنامه به کارکرد خودش ادامه دهد.
  • قابل اطمینان بودن: طراحی درست و اجرای الگوریتم ها به خوبی انجام شود.
  • موثر بودن: تمرکز روی حافظه و سخت افزار ها که به بهینه سازی برنامه کمک می کنند.
  • قابل خواندن بودن: برنامه قابل خواندن باشد و همیشه در دسترس باشد.

طراحی سایت چیست ؟

طراحی سایت اما در تفاوت برنامه نویسی و طراحی سایت ، اشاره به کد نویسی و طراحی دیزاینی دارد که کارکرد های سایت را طبق نیاز کاربران پایه گذاری می کنند. طراحی سایت سه بخش اصلی و عمده دارد که موارد زیر را شامل می شوند:

-کد های بخش کلاینت(کاربر)

-کد های بخش سرور

-تکنولوژی پایگاه داده

طراحی سایت به دو بخش Front-End و Back-End تقسیم بندی می شود که بخش فرانت اند اشاره به مواردی دارد که کاربر آن ها را می بیند و با آن ها به طور مستقیم در سایت در ارتباط است، بک اند اما بیشتر مربوط به بخش های سرور سایت و موارد پنهان در طراحی سایت می شود.

طراحی سایت چیست ؟

9 تفاوت برنامه نویسی و طراحی سایت

در اینجا حال می خواهیم برای بهتر متوجه شدن موضوع به 9 تفاوت اصلی برنامه نویسی و طراحی سایت بپردازیم که بیش از پیش متوجه فرق بین این دو مفهوم بشوید.

1-تفاوت در تعریف:

برنامه نویسی به طرح ریزی، برنامه ریزی و اجرای یک برنامه می گویند در حالی که طراحی سایت اشاره به توسعه و طراحی سایت برای اینترنت و انترانت دارد.

2-تفاوت در کاربرد:

برنامه نویسی به طور کلی در موارد بی شماری به جز سایت هم استفاده می شود در حالی که طراحی سایت فقط مختص به سایت ها می باشد.

3-مزایای آن ها:

برنامه نویسی جامع تر و و کلی تر است و اگر در سایت هم استفاده شود بیشتر اشاره به مواردی دارد که در پشت سایت و مختص به عملکرد های سایت می باشد و طراحی سایت بیشتر به دیزاین و طراحی یک سایت اشاره می کند.

4-تفاوت در دانسته ها:

در برنامه نویسی شما باید کد نویسی و دانش فنی قوی داشته باشید و در طراحی سایت باید خلاقیت و مهارت طراحی بصری خوبی داشته باشید.

5-تفاوت در تکنولوژی های مورد استفاده:

برنامه نویسی به زبان های اسکریپت نویسی مانند Java Script، PHP، ASP و… دارد در حالی که طراحی سایت بیشتر به مواردی مانند HTML، Flash و از این دست زبان ها نیاز دارد.

6-تفاوت در تمرکز:

برنامه نویسی تمرکزش بیشتر بر روی عملکرد های داخلی است و طراحی سایت تمرکزش بر روی ظاهر و حس مخاطب می باشد.

7-تفاوت کلیدی:

برنامه نویسی منطقی و تفکری می باشد و طراحی سایت خلاقانه و بصری می باشد.

8-تفاوت در پردازش:

پردازش برنامه نویسی زمان را در اولویت قرار می دهد و طراحی سایت کارکرد، امنیت و قابل اطمینان بودن را اولویت قرار می دهد.

9-تفاوت در رویکرد کیفی:

برنامه نویسی کیفیت را به فروش اولویت می دهد و طراحی سایت فروش را در اولویت قرار می دهد.

تفاوت های کلیدی برنامه نویسی و طراحی سایت

به جز تفاوت هایی که در بالا بیان کردیم، تفاوت برنامه نویسی و طراحی سایت در یکسری موارد ریز و کلیدی هم خودش را نشان می دهد که ممکن است همیشه متوجه آن ها نباشیم. این تقاوت ها شامل موارد زیر می شود:

1- برنامه نویسی و طراحی سایت هر دو به کد نویسی اشاره دارند. حال طراحی سیات می تواند هم بخش فرانت یا کلاینت و هم بخش بک یا سرور را شامل شود. اما تمامی این موارد توسط برنامه نویسی است که انجام می شود. در واقع می توان گفت طراحی سایت، شماتیک کاری است که ما باید در این بخش ها انجام بدهیم و برنامه نویسی اجرای دستورات و انجام شدن این کار ها می باشد.

2- یک طراح سایت، ترکیبی از مهارت های مرتبط با امور مرتبط با سایت را دارد اما یک برنامه نویس ممکن است اصلا نداند که چگونه می شود یک سایت خوب طراحی کرد و صرفا فقط موارد پایه آن را بداند و تخصصش به طور کلی در زمینه دیگری باشد.

3- به طور کلی هر دو طراحی سایت و برنامه نویسی خودشان به بخش های مختلفی تقسیم می شوند. یعنی همانطور که طراحی سایت به طور مستقل خودش به زیر شاخه های متفاوتی تقسیم بندی می شود، برنامه نویسی هم زیر شاخه های خودش را دارد. درست است که این دو مفهوم با یکدیگر بررسی می شوند و طراحی سایت در مهمترین بخش های خود شامل امور برنامه نویسی می شود، اما بطن قضیه را که بخواهیم نگاه کنیم در آخ در حال بررسی دو مفهوم جدا از یکدیگر هستیم.

4- برنامه نویسی تاریخچه قدیمی تری به نسبت طراحی سایت دارد و زمانی که هنوز طراحی سایت مطرح نشده بود، برنامه نویسی در موارد مختلفی وجود خودش را نشان می داد.

نتیجه گیری

در آخر بخواهیم تفاوت برنامه نویسی و طراحی سایت را جمع بندی کنیم به این نتیجه می رسیم که درست است که این دو مفهوم با یکدیگر در ارتباط هستند، اما به طور کلی مفهوم آن ها با یکدیگر متفاوت است و نمی شود آن ها را با یکدیگر یکی دانست. مسلما این موضوع هم منطقی نیست که این دو را یکی بدانیم به این خاطر که دنیای برنامه نویسی بسیار گسترده است و فقط شامل سایت نمی شود. هرچند که دنیای طراحی سایت هم به خودی خود گستردگی خودش را دارد، اما شاید یک شخص بتواند با سال ها تمرین و کد نویسی به تمام جوانب طراحی سایت احاطه پیدا کند. اما اگر یک شخص تمام عمرش را صرف برنامه نویسی بکند، باز هم درصد بالایی از دانش برنامه نویسی را نمی تواند در عمر محدود خود فرابگیرد.

تفاوت برنامه نویسی و طراحی سایت را شاید ما سعی کردیم که به صورت منطقی و با استدلال های مورد قبول توضیح بدهیم، اما به طور کلی این دو مفهوم حتی نیازی به توضیح تفاوت ندارند به این دلیل که تفاوت آن ها ریز و غیر قابل مشاهده نیست. تفاوت این دو مفهوم آنقدر با یکدیگر زیاد است که حتی شاید توضیح دادن آن هم چندان لازم نباشد ولی باز هم در میان مردم این تفکر اشتباه وجود دارد که وقتی حرف از برنامه نویسی می شود، ذهنشان به سمت طراحی سایت می رود و به طور کلی فراموش می کنند که ما در حال صحبت درباره دو مفهوم کلی جدا از هم هستیم که فقط یکی از آن ها در امور خود برنامه نویسی را دارد. ممنون که در این مقاله هم با م همراه بودید.

منبع:

Educba

دیدگاهتان را بنویسید