شبکه ایمن

10 مورد از بهترین ناوبری در طراحی سایت سال 1401

نوار ناوبری یا همان Navigation Bar در سایت همان چیزیست که شاید بیشتر از همه مخاطب را در سایت درگیر کند. حداقل این را می دانیم که وقتی کاربر به فرض مثال از طریق موتور جست و جو وارد صفحه ای از سایت ما می شود، پس از مطالعه آن صفحه به سراغ نوار ناوبری می رود تا دیگر بخش های سایت ما را هم مشاهده کند.(امیدواریم این اتفاق رخ بدهد) حالا که اهمیت آن را می دانیم بهتر است با بهترین ناوبری در طراحی سایت هم آشنا بشویم که ما در این مقاله چند مورد از بهترین های آن ها را برای شما شرح داده ایم که بتوانید از آن ها استفاده کنید. شاید هیچوقت نمی دانستید که ناوبری های مختلف برای خودشان اسمی دارند و هویت خودشان را دارند. در هر صورت برویم و نگاه به آن ها بیندازیم.

میخوای بعدا بخونی ؟

دانلــــــود PDF

فهرست

C

بهترین ناوبری در طراحی سایت

C

نمونه های ناوبری که می توانید در طراحی سایت خود استفاده کنید

بهترین ناوبری در طراحی سایت

بهترین ناوبری در طراحی سایت

قبول کنید که نمی شود گفت بهترین ناوبری در طراحی سایت دقیقا کدام است. به این خاطر که هر سایتی نسبت به خدماتی که ارائه می دهد و موضوع آن، نیازمند ناوبری خاصی می باشد و نمی توانیم یک ناوبری را به عنوان بهترین برای همه سایت ها استفاده کنیم. در نتیجه شاید بهتر باشد با دید بازتری به این موضوع نگاه کنیم و کمی موشکافانه تر ناوبری های مختلف را بررسی کنیم و ببینیم که طراحی سایت ما دقیقا به کدام یک از آن ها نیاز دارد. طراحی ناوبری سایت یکی از بخش های مهم سایت ما محسوب می شود و در انتخاب آن باید تمام حواسمان را جمع کنیم تا بهترین ناوبری در طراحی سایت را داشته باشیم. چند نمونه از این ناوبری ها را در سایت های مختلف برای شما شرح خواهیم داد و قضاوت را به عهده خود شما خواهیم گذاشت. در ادامه همراه ما باشید.

نمونه های ناوبری که می توانید در طراحی سایت خود استفاده کنید

NKI

NKI یک استدیو است که بر روی جلوه های ویژه و CGI کار می کند که در فرانسه واقع شده است. با وجود طبیعت فوق العاده کار آن ها باید طراحی سایت خوبی هم برای خودشان داشته باشند. نویگیشن این سایت یکی از موارد بهترین ناوبری در طراحی سایت به حساب می آید به این خاطر که شبیه به یک بازی می ماند. ناوبری این سایت به صورت تمام صفحه می باشد و با استفاده از اسکرول در سایت، تصویر ناوبری آن ها تغییر می کند. شما با دیدن این نویگیشن به شخصیت برند این سایت پی می برید و تجربه کاربری منحصر به فردی در آن خواهید داشت که بسیار هیجان انگیز است.

به این خاطر که سایت آن ها هم یک منو در سمت چپ و پایین صفحه دارد، مخاطب در سایت آن ها گم نمی شود و این نویگیشن متفاوت باعث نمی شود که تجربه کاربری خراب بشود. این سایت یکی از بهترین نمونه های ناوبری محسوب می شود.

Verk

بهترین ناوبری در طراحی سایت قرار نیست چیز پیچیده ای باشد. Verk به ما نشان می دهد که چقدر موارد ساده می توانند با یکدیگر جور دربیایند و خط های منظم و فضا های سفید در هرکدام از تصاویر این سایت به ما نشان می دهند که هیچ چیزی قرار نیست حواس مخاطب را از هدف اصلی سایت پرت کند.

نوار ناوبری این سایت در بالای تصویر قرار دارد و دو تا از بزرگترین کتگوری های کار این کسب و کار را شامل می شود که ساعت ها و بند ساعت ها هستند. طراحی این نویگیشن بار به قدری زیبا و ساده است که یک تجربه کاربری عالی و شیک را برای مخاطب به همراه دارد. دقیقا مختص به همان خدماتی که کسب و کار مورد نظر ارائه می دهد.

Petersham Nurseries

بین این بهترین ناوبری در طراحی سایت ها که گفتیم Petersham Nurseries جزو مواردی است که می خواهد بگوید حتی با ساده نبودن و شلوغ بودن ناوبری هم می شود یک ناوبری عالی درست کرد. این سایت دو نویگیشن بار در بالای صفحه دارد و یکی هم در فوتر دارد. این ناوبری به خوبی معرف کاری است که این کسب و کار انجام می دهد و گستردگی کارشان را با نویگیشن بار خود به خوبی به مخاطب نشان می دهند. جالب است بدانید که یکی از نویگیشن های بالای صفحه برای کاربران و مشتری های جدید و است و دیگری برای اعضای سایت ارائه شده است. طراحی عالی، منو خوب، جزئیات بالا و موارد دیگری که در این نویگیشن بار تعبیه شده است آن را به یکی از بهترین های لیست تبدیل می کند.

Punk Ave

سایت یک بنگاه طراحی احتمالا باید بهترین ناوبری در طراحی سایت را داشته باشد و Punk Ave این موضوع را به خوبی به ما نشان می دهد. کسانی که در این بنگاه خدمت می کنند یک نوار ناوبری عالی برای سایت طراحی کرده اند که به هر سمت آن نگاه می کنی متوجه نکته جالبی می شوی. نه تنها این نویگیشن بار شامل مفهوم اصلی گزینه های خود می شود، بلکه یک توضیح مختصر از هرکدام نیز در خود جای داده است. زمانی که کاربر وارد زیر مجموعه های گزینه های ناوبری هم می شود، یک نویگیشن بار ثانویه هم در پایین هدر صفحه اضافه می شود و زیر مجموعه خدمات به کاربر نمایش داده می شود که کاربر بتواند کاری را که از این کمپانی می خواهد به راحتی پیدا کند.

می بینید که نویگیشن بار این سایت چقدر عالی کار آن ها را معرفی می کند و به مخاطب می گوید که کارکنان این سایت در بحث طراحی کارکشته هستند و شما می توانید به آن ها اعتماد کنید. باز هم این سایت به ما ثابت کرد که چقدر سادگی می تواند کاربردی و جذاب باشد.

POLITICO

طراحی بهترین ناوبری در طراحی سایت اصلا آسان نیست. خصوصا زمانی که در این ناوبری باید صد ها صفحه و حساب را جا داد. برای همین هم هستش که به سراغ POLITICO رفتیم تا ببینیم آن ها چگونه با این مشکل کنار آمده اند و کار آن ها به چه شکل می باشد. جالب ترین نکته درباره طراحی نویگیشن بار این کسب و کار این است که منو پخش شونده ای دارد که با اینکه کل صفحه را می گیرد باعث نمی شود که حواس مخاطب پرت شود و مخاطب می تواند به راحتی از بین محتوای بی شمار این سایت در ناوبری یکی را انتخاب کند.

Dataveyes

یکی از سایت هایی که از بهترین ناوبری در طراحی سایت استفاده می کند Dataveyes هستش که یکی از بهترین نوار های ناوبری را دارد. ناوبری این سایت از آن دسته ناوبری های جذابی حساب می شود که در حین کاربردی بودن سردرگم کننده نیست و هم از لحاظ مفهومی جذابیت دارد و هم لز لحاظ بصری به خوبی روی آن کار شده است. درست است که ناوبری این سایت کمی ساده به نظر می رسد اما همین سادگی است که دقیقا جذابیت آن را به ارمغان آورده است.

ETQ

ناوبری ETQ همان چیزیست که از یک طراحی مینیمال انتظار دارید. مخاطب وقتی وارد این سایت می شود خودش متوجه نمی شود که چقدر جذب آیتم های ناوبری آن شده است. این ناوبری بهترین ناوبری در طراحی سایت به حساب می آید به این خاطر که تمرکز آن بر روی همان چیزیست که مخاطب در این سایت به دنبال آن آمده است: خرید کردن.

نویگیشن بار این سایت یک جاده ای از کتگوری هاست که در آخر شما را به محصولی که دنبال آن هستید برساند. هاور هایی که روی این نویگیشن بار وجود دارند جذابیت آن را نیز تا حد زیادی بالا برده اند.

Alfa Charlie

نویگیشن بار این سایت Alfa Charlie باز هم یکی دیگر از نمونه های زیبایی در سادگی است. نویگیشن آلفا چارلی به خوبی ویژگی های این کسب و کار که تعامل و شیک بودن است را نشان می دهد. زمانی که شما این نویگیشن را باز می کنید تعاملات زیادی را می توانید با همین موضوع برقرار کنید. این منو هم کل صفحه را در بر می گیرد و چهار تا از مهمترین صفحات را هم در سمت راست خود لیست کرده است.

The Good Burger

این کمپانی برگر ساز یکی از بهترین ناوبری در طراحی سایت ها را دارد که هم بسیار کاربردی است و هم سطح جذابیت سایت را تا حد زیادی بالا برده است. این نویگیشن بار از تمام آزمون ها سربلند بیرون می آید به این خاطر که این منوی ناوبری قابل تعامل است، به سادگی می شود آن را یاد گرفت، منحصر به فرد است در آخر اینکه لذت بخش است و حس خوبی به مخاطب می دهد. این نویگیشن بار هر اطلاعاتی که مخاطب می خواهد را به او می دهد و کاری نمی کند که مخاطب در سایت گم بشود.

!Gusto

یکی از جذاب ترین نویگیشن بار ها برای Gusto است. ناوبری این سایت روشن، رنگارنگ، دوستانه و هرچیزی است که ناوبری سایت یک رستوران باید داشته باشد. این ناوبری ویژگی خاصش این است که نه تنها غذا های رستوران را به شما نشان می دهد، بلکه کسانی که آن ها را می پزند را نیز معرفی می کند که نشان می دهد چقدر این کمپانی برای کارکنانش و به طبع برای مشتریان خود ارزش قائل است. منو این سایت کاری می کند که مشتری قدم به قدم با دیدن عکس های زیبا سفارش خودش را ثبت بکند و با سایت تعامل برقرار کند.

نتیجه گیری

در اینجا با چند تا از جذاب ترین ناوبری های سایت ها آشنا شدیم و دیدیم که می شود هر نوع ناوبری ای را طبق کسب و کار خودمان طراحی کنیم و نباید خودمان را به تکرار محدود کنیم. خلاقیت در طراحی ناوبری حرف اول را می زند به این دلیل که یکی از مهمترین بخش های سایت ما محسوب می شود که کاربر معمولا از آنجاست که گشتن در سایت ما را شروع می کند. هرگز نمی توان گفت بهترین ناوبری در طراحی سایت چیست اما ما سعی کردیم چند تا از مثال های جالب آن را به شما نشان دهیم تا خودتان از آن ها الهام گیری کنید. ممنون که در این مقاله هم با ما همراه بودید.

منبع:

Justinmind

دیدگاهتان را بنویسید