شبکه ایمن

10 تا از ویژگی های سایت خبری که قبل از طراحی آن باید بدانید!

با وجود اوج گرفتن شبکه های اجتماعی هنوز هم سایت ها به قدرت به کار خودشان ادامه می دهند. امکانات و ویژگی هایی که سایت ها دارند به قدری عالی است که همچنان برای یک سری موضوعات شبکه های اجتماعی نمی تواند جوابگو باشد. مثلا شاید شما بتوانید روزنامه ها را به دنیای وب بیاورید، اما امکان آن نیست که در شبکه های اجتماعی این کار را بکنید. می خواهیم درباره ویژگی همین روزنامه ها و در واقع درباره ویژگی های سایت خبری صحبت کنیم. همان روزنامه هایی که قدیم ها ما به طور فیزیکی دستمان می گرفتیم و در حال حاضر این روزنامه ها را وارد دنیای دیجیتال کرده ایم. هم خبر ها زودتر به دستمان می رسد و هم محدودیت های چاپ و زمان وجود ندارد. در اینجا می خواهیم بیشتر با ویژگی های طراحی سایت خبری آشنا شویم. پس همراه ما باشید.

میخوای بعدا بخونی ؟

دانلــــــود PDF

فهرست

C

ویژگی های سایت خبری

C

ویژگی های سایت خبری چیست؟

طراحی سایت خبری تابان شهر

مشاهده صفحه ویژگی های سایت خبری

ویژگی های سایت خبری

در واقع طراحی سایت خبری از آن دسته طراحی سایت های پر طرفدار است. احتمالا بدانید که این نوع سایت ها معمولا بازدید های بسیار بالایی دارند و ترافیک این سایت ها به شدت بالا می باشد. دلیل آن هم مشخص است، همانطور که مردم همیشه روزنامه می خریدند و می خواندند، حال دیگر همان روزنامه ها را در سایت ها با لپ تاپ، گوشی موبایل یا کامپیوتر های شخصی می خوانند. حال ما در اینجا می خواهیم ویژگی های سایت خبری را با یکدیگر بررسی کنیم. یک سایت خبری باید چه ویژگی هایی داشته باشد که موفق شود؟ این نوع سایت ها چه فرقی با دیگر سایت ها دارند؟ اساس این سایت ها بر چه مبنایی می باشد؟ سوال هایی که با دانستن ویژگی های سایت خبری در این مقاله به آن ها پاسخ خواهیم داد. قبل آن اما بیایید کمی درباره سایت خبری صحبت کنیم.

طراحی سایت خبری یکی از حوزه های طراحی سایت است که درباره آن صحبت کرده ایم. می دانید که این نوع سایت ها بازدید بالایی دارند و امور مختلفی در آن ها به صورت ریل تایم (در لحظه) انجام می شود. به دلیل اینکه این سایت ها معمولا بازدید های بالایی دارند، در طراحی و تولید محتوای آن هم باید دقت کافی را به کار گرفت. حواسمان باید باشد که این سایت ها جایگزین روزنامه ها شده است و روزنامه های مختلفی هم در زمان قدیم با یکدیگر رقابت می کردند. کدام طراحی سایت خبری در این رقابت موفق تر است؟ همان سایت خبری که “ویژگی های طراحی سایت خبری” را رعایت کند و به بهترین نحو ممکن آن ها را به اجرا دربیاورد. کم کم وقت آن رسیده است که به سراغ این ویژگی ها برویم و 10 مورد از آن ها را با یکدیگر بررسی کنیم.

ویژگی های سایت خبری چیست؟

طراحی سایت خبری شاید شبیه به یک سری از حوزه های دیگر طراحی سایت باشد، اما به طور کلی یک طراحی سایت مستقل به شمار می رود. تقریبا تمام اصول اولیه یک سایت خوب باید در آن لحاظ بشود اما ویژگی های سایت خبری به طور کلی با دیگر سایت ها فرق می کند. این نوع سایت ها متن محور تر از باقی سایت ها می باشند و معمولا هم پر ترافیک تر از حوزه های دیگر طراحی سایت هستند. بیایید نگاهی به این ویژگی های طراحی سایت خبری بیندازیم و ببینیم که چه چیز هایی آن ها را از سایت های دیگر متمایز کرده است.

طراحی سایت Grid-based

یکی از ویژگی های سایت خبری طراحی Grid-based آن است. Grid در لغت به معنی توری یا شبکه ای می باشد. منظور ما این است که ساختار این نوع سایت ها یک حالت شبکه ای و توری مانند دارد. این نوع سایت ها به شدت محتوا محور هستند و به همین دلیل، چیدمان این محتوا ها باید به بی نقص ترین شکل انجام شود. طراحی Grid-based برای این نوع سایت ها همین چیدمان بی نقص است که هم محتوا ها به خوبی از یکدیگر جدا شده اند و هم تیتر خبر ها مشخص است. این طراحی به شما اجازه می دهد که شما محتوا ها را به بلوک های مختلف تقسیم بندی کنید که هم تصویر دارند و هم متن سر تیتر آن ها به خوبی مشخص است. به این صورت کاربر می تواند به راحتی محتوای مورد نظر خودش را انتخاب کند.

یادتان باشد که هر چقدر سایز این بلوک ها بیشتر باشد، محتوا قابل خواندن تر است اما نباید به آن حدی هم بزرگ باشند که دیگر بلوک های محتوایی مهم در صفحه جا نشوند یا چیدمانشان بهم بخورد. یادتان هم باشد که باید فاصله گذاری بین بلوک ها به خوبی رعایت بشود که طراحی سایت شما خیلی شلوغ و سردرگم کننده نباشد.

طراحی سایت Grid-based

رعایت فضا های خالی و سفید

یکی از ویژگی های سایت خبری همین رعایت درست فضا های خالی و سفید می باشد. به علاوه اینکه ساختار سایت شما باید تمیز و مرتب باشد، لازم است که فضا های خالی مناسبی هم در سایت شما لحاظ بشود. این فضا های خالی نشان می دهند که سایت شما می خواهد مستقیم کاربر را به هدفش برساند و سایت،خوانا می باشد. همچنین فضا های خالی باعث می شوند که کاربر سردرگم نشود و حواسش هم پرت نشود و بتواند به درستی محتوا را بخواند.

رعایت فضا های خالی و سفید

سر تیتر ها، هم جذاب و هم خوانا

همه می دانند که چقدر تیتر یک خبر مهم است. اصلا همین تیتر است که کاربر را مجاب می کند یک خبر را بخواند. تیتر ها به کاربر کمک می کنند که محتوای مورد نظر خود را پیدا کند و البته که این تیتر ها باید جذاب و گیرا باشند تا حتی اگر کاربر به دنبال آن ها هم نباشد، مجاب شود که آن ها را مطالعه کند. پس سر تیتر ها یکی از مهمترین ویژگی های سایت خبری محسوب می شوند، خصوصا زمانی که طراحی سایت شما Grid-based باشد. به این خاطر که این سر تیتر ها هستند که هر بلوک را نام گذاری می کنند و محتوا ها را از یکدیگر جدا می کنند.

دسته بندی های سایت خبری

یکی از ویژگی های سایت خبری دسته بندی های آن است و چرا انقدر مهم است؟ به این خاطر که افراد مختلف، به موضوعات مختلف علاقه مند هستند. دقت کنید، هر کسی از هر قشری می تواند مخاطب هدف شما باشد و سایت ها مانند اخبار تلوزیون نیستند که فقط پدران از سر کار برگشته پای آن بنشینند. جوانان و حتی نوجوانان امروزی هم خبر هایشان را از سایت های خبری دریافت می کنند و شما باید دسته بندی های مختلفی برای خبر هایتان تعریف کنید. این دسته بندی ها می توانند شامل خبر های ورزشی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی، هنری، آب و هوایی و جغرافیا و … باشد.

گاهی هم ممکن است شما فراتر از دسته بندی های معمول بروید. مثلا تصور کنید که یک اتفاق مهمی در دنیا می افتد که کلا یک بخش خبری به آن اختصاص پیدا می کند. تا همین چند وقت پیش موضوع ویروس Covid-19 یا همان کرونا در سایت های خبری دسته بندی مخصوص به خودش را داشت تا مردم بتوانند به راحتی خبر های درباره این موضوع را دنبال کنند. البته حواسمان باشد که این ویروس هنوز دست از سر ما برنداشته است بخشی از دسته بندی سایت های خبری هنوز به آن اختصاص دارد.

سایت خبری، با ناوبری ساده

یکی از ویژگی های سایت خبری که باید حتما رعایت بشود، راحت بودن ناوبری سایت است. منوی سایت شما باید در موقعیت درستی قرار بگیرد و باید بدانیم که این منو نقش بسیار مهمی در سایت ما ایفا می کند. نوار ناوبری یا نویگیشن بار ما باید جایی باشد که هم کاربر بتواند به راحتی آن را ببیند و هم بتواند به خوبی از آن استفاده کند. امن ترین و بهترین جا برای این نوار ناوبری پایین هدر سایت و بالای محتوا می باشد که معمولا کاربران انتظار دارند که منوی سایت آن جا باشد. البته استفاده از ساید بار سمت چپ هم به عنوان منو مرسوم است و می توانید از هر دو روش ها در کنار یکدیگر هم استفاده کنید.

رنگ بندی مناسب برای سایت

یکی از ویژگی های سایت خبری این است که سایت شما به راحتی قابل خواندن باشد. حال این قابل خواندن بودن چگونه میسر می شود؟ با زنگ بندی مناسبی که شما برای سایت خود به کار گرفته اید. اگر یادتان باشد روزنامه های قدیمی از صفحات سفید استفاده می کردند که متن مشکی و تیره روی آن ها می آمد. چرا این کار را می کردند؟ به این خاطر که این مناسب ترین رنگ بندی برای چشمان خوانندگان روزنامه بود. پیشنهاد ما به شما این است که شما هم از همین ترکیب رنگ استفاده کنید و برای یک سایتی که تا این حد محتوا محور است، تا جایی که ممکن است از متون رنگی استفاده نکنید.

ما یک پیشنهاد دیگر هم به شما داریم که قبلا درباره آن صحبت کرده بودیم و آن هم طراحی Drak Mode است. به این صورت که شما یک حالت دارک مود هم برای سایت خودتان قرار دهید که این دفعه صفحه شما پس زمینه مشکی و نوشته های سفید دارد. به این صورت هم چشم مخاطب شما در تاریکی اذیت نمی شود و هم این خلاقیت می تواند بیشتر مخاطبان نسل جدید را به وجد بیاورد.

فضا هایی برای تبلیغات تعیین کنید

این سایت خبری که برای کسب و کار خاصی نیست، خبر را هم که هیچ جای دنیا به کسی نمی فروشند و رایگان در اختیار دیگران قرار می دهند. پس از سایت خبری چگونه کسب درآمد کنیم؟ گفتیم که این سایت ها جزو پر بازدید ترین سایت ها می باشند و مخاطبانی از هر قشر دارند. پس تبلیغات بهترین روش برای کسب درآمد از طریق این سایت ها می باشد. حتما فضای خاصی را برای تبلیغات در سایت خودتان لحاظ کنید و این تبلیغات به گونه ای هم نباشند که مزاحم خبر خوانی مخاطب شما شوند. پس بهترین جا برای قرار دادن تبلیغات در ساید بار های چپ و راست سایت شما می باشد. هم جلوی چشم مخاطب هستند، هم مخاطب را اذیت نمی کنند و او را از سایت شما دور نمی کنند.

فضا هایی برای تبلیغات تعیین کنید

ارتباط مستقیم سایت با شبکه های اجتماعی

یکی از ویژگی های سایت خبری این است که نه تنها رقابتی با شبکه های اجتماعی ندارد، بلکه اتفاقا سایت و شبکه اجتماعی می توانند به راحتی با یکدیگر در ارتباط باشند. معمولا اگر دقت کرده باشید شما یک خبر را در شبکه های اجتماعی می خوانید و دنبال خبر کامل تر در وب می گردید. پس در سایت خبری شما می توانید این ویژگی ها را لحاظ کنید که خبر به راحتی در شبکه های اجتماعی قابل اشتراک گذاری باشد. به این صورت هم کاربر شما می تواند خبر را با دیگران به اشتراک بگذارد، هم شما مخاطب جدید پیدا خواهید کرد.

قسمت نظرات سایت

گفتیم که سایت های خبری جزو سایت های پر بازدید می باشند و افراد مختلفی به این سایت ها می آیند. هر کدام از این افراد هم درباره خبر های مختلف نظر خودشان را دارند و این یک میل طبیعی است که بخواهند نظر خودشان را به اشتراک بگذارند. در نتیجه یکی از ویژگی های سایت خبری این است که باید حتما قسمت نظرات و کامنت در آن لحاظ شود. مطمئن باشید این موضوع هیچ ضرری برای شما ندارد. همچنین افراد دیگر هم می آیند و این نظرات را می خوانند و خودشان هم نظری می دهند. به این صورت هم انگیجمنت در سایت شما بالا می رود و هم زمانی که کاربر در سایت شما می گذراند بیشتر می شود. می دانید این به چه معناست؟ به معنی سئو سایت بهتر و گرفتن رتبه بهتر در موتور های جست و جو مانند گوگل.

باز هم مثل همیشه : طراحی ریسپانسیو سایت

ما خودمان هم دیگر نمی خواهیم این مورد را جزو ویژگی های سایت خبری در نظر بگیریم. به این خاطر که یک مورد کاملا بدیهی و واضح است و رعایت آن نه لازم، بلکه واجب است. بیایید قبول کنیم که وقتی می گوییم مخاطبان سایت های خبری همه قشری هستند، منظورمان این است که همه اقشار جامعه اگر کامپیوتر شخصی و لپ تاپ نداشته باشند، گوشی موبایل هوشمند را دارند. در واقع بیش از 50 درصد کاربران وب با گوشی موبایل سایت ها را چک می کنند و این موضوع همه سایت ها را مجاب کرده است که طراحی ریسپانسیو سایت خودشان را برای دستگاه های مختلف رعایت کنند.

طراحی ریسپانسیو هم یعنی سایت شما در تمامی دستگاه ها از جمله دسکتاپ، گوشی، تبلت و … بهترین عملکرد خودش را داشته باشد.

طراحی سایت خبری تابان شهر

مشاهده صفحه

سخن پایانی

اینکه ویژگی های سایت خبری را رعایت کنید کافی نیست. موفقیت سایت شما در گرو خیلی از موارد دیگر است. اما مهمترین مورد این است که سایت خبری شما باید همیشه فعال باشد و شما به روز ترین سایت خبری باشید. می دانیم که این موضوع آسان نیست و تلاش بسیاری را می طلبد. اما مطمئن باشید که اگر تلاش کنید، می توانید یک سایت عالی و فعال داشته باشید که به کسب درآمد بالایی دست پیدا کند. ممنون که در این مقاله هم همراه ما بودید و امیدواریم که توانسته باشیم کمکی در زمینه طراحی سایت خبری به شما کرده باشیم.

منبع:

Themesvillage

دیدگاهتان را بنویسید