شبکه ایمن

فرصتی طلایی برای شبکه خارجی تلویزیون

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، علی ودایع، کارشناس روابط بین الملل گفت: شبکه پرس تی وی، در پوشش تحولات منطقه غرب آسیا به ویژه جنگ در باریکه غزه، جنبه متفاوتی از (جنگ روایت‌ها) را با توجه به جامعه هدف خود، دنبال کرد.

وی ادامه داد: شبکه پرس‌تی‌وی که مدت‌هاست با انعکاس متفاوت خبرها مبتنی بر گفتمان جمهوری اسلامی کنشگری کرده است، اکنون هم در جریان حملات رژیم صهیونیستی به غزه، دفاع رسانه‌ای از محور مقاومت را بر عهده دارد.

این کارشناس با اشاره به ادعای دروغین بریده شدن سرکودکان توسط حماس در عملیات طوفان الاقصی، تأکید کرد: اگر فشار رسانه‌های جبهه مقاومت نبود، این ادعا تبدیل به یک باور و به دنبال آن توجیه بسیاری از اقدامات اشغالگران علیه مردم غزه می‌شد.

ودایع، تصریح کرد: فرصت طلایی رسانه‌هایی نظیر پرس‌تی‌وی و هیسپان‌تی‌وی این است که دوگانگی همیشگی در رسانه‌های غربی را برجسته‌سازی کنند. برای نمونه موضوعاتی مانند «تروریسم خوب، تروریسم بد» و «غیر نظامی خوب، غیرنظامی بد» همچنین «جنایت خوب، جنایت بد» و … همه و همه در ساختار رفتاری و رسانه‌ای غرب وجود دارد.

این کارشناس افزود: در دیدگاه رسانه‌ای غرب، تلفات جنگ اوکراین ماجرایی دردناک است اما فجایع غزه قابل توجیه است در حالی که فاجعه انسانی در همه جای دنیا دردناک و غیرقابل دفاع است.

وی خاطرنشان کرد: توسعه ساختاری و عملکردی رسانه‌های بین‌المللی ایران به موازات رسانه‌های داخلی یک نیازمندی مهم تهران است که باید در دستور کار قرار داشته باشد. نوع ادبیات و پوشش خبری رسانه‌های غربی مبتنی بر جنگ روایت‌ها مسأله‌ای است که نیازمند سرمایه‌گذاری هوشمندانه و به روزرسانی رویکردها است.

ودایع، تأکید کرد: هزینه‌های شکست در نبرد رسانه‌ها شاید در ابتدا چندان ملموس نباشد اما در ادامه بهای آن گزاف خواهد بود.

کارشناس روابط بین‌الملل با بیان اینکه طوفان الاقصی و جنگ در غزه یک نبرد سنگین چند وجهی است گفت: آنچه در میدان جنگ مشاهده می‌کنیم بخشی از زد و خورد فلسطینیان با رژیم صهیونیستی است اما جنگ دیپلماتیک و جنگ رسانه‌ای در برخی موارد سنگین‌تر از حجم آتش در میدان [نبرد] است.

وی با اشاره به ترور 50 خبرنگار به دست رژیم صهیونیستی در یک ماه اخیر تصریح کرد: تل‌آویو در طراحی عملیات «شمشیرهای آهنین» بیش از نیروهای حماس، خبرنگاران و عکاسان را برای ارتش خود، تهدید می‌داند. نکته بنیادین اینجاست که تل آویو از هر ابزاری به  رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی فشار وارد کرد تا نوع اطلاع‌رسانی و فشار افکار عمومی علیه رژیم اشغالگر را کنترل کنند.

ودایع، تأکید کرد: جنگ روایت‌ها، به موازات نبرد نظامی در جریان است. در همین موضوع انگلیسی‌ها معتقدند که جنگ نه ‌تنها عرضه اخبار را ایجاد می‌کند، بلکه تقاضا برای آن را هم به دنبال دارد. اکنون نگرانی بزرگ رژیم صهیونیستی این است که در جنگ روایت‌ها عرصه را ببازند.

این اندیشمند ضمن تأکید بر اهمیت جنگ روایت‌ها اظهار داشت: شکی نیست که در نبرد تن به تن میان مقاومت اسلامی با اشغالگران صهیونیست، حتماً غافلگیری‌های زیادی برای اسرائیل وجود دارد اما جنگ روایت‌ها تعیین‌کننده آینده غزه است.

وی ادامه داد: در جنگ نرم، خشونت فیزیکی اعمال نمی‌شود و موضوع کاملاً نامحسوس است اما مطلبی که به مخاطب عرضه می‌شود قدرت ادراک مردم سپس واکنش جامعه را هدف قرار می‌دهد. آن چیزی که ما در جنگ اوکراین مشاهده کردیم این بود که جنگ روایت‌ها روی نبرد میدان و منازعات دیپلماتیک تأثیر زیادی گذاشت که همین روند در مورد باریکه غزه هم تکرار می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید